Word Problems K11A group of gentlemen visited a produce shop.
Each gentleman bought the same number of apples as the other gentlemen.
Each gentleman bought the same number of tangerines as the other gentlemen.
The price of an apple is $3.
The price of a tangerine is $5.

How many apples did they each buy if together they paid $91?