Word Problems K11Anna bought 1 slice of mushroom pizza and 2 slices of cheese pizza for a total of $4.
Bill bought 2 slices of mushroom pizza and 3 slices of cheese pizza for a total of $7.

What is the cost of one slice of mushroom pizza?